Grupa dla pracoholików
Nie uciekniesz od życia w świat pracy
Nadzieja jest w zasięgu
Pracoholizm, podobnie jak perfekcjonizm często jest społecznie uznawany jest zasób. Kliniczne objawy tej choroby są jednak takie same, jak w każdym innym uzależnieniu:
- głód,
- utrata kontroli,
- wzrost tolerancji,
- zespoły abstynencyjne,
- pogłębiające się szkody zdrowotne, relacyjne,
- kontynuacja destrukcji pomimo wiedzy o szkodliwości,
- koncentracja życia wokół destrukcji.
Częstym powikłaniem w tej chorobie jest realizowanie odpoczynku, jako kolejnego zadania. Przy stałym silnym napięciu, ciągłym poczuciu winy, że nie robię czegoś pożytecznego, sięganie po chemiczne środki zmieniające nastrój, takie jak leki czy alkohol może być naturalną konsekwencją.
Pracujemy nad:
- diagnostyką uzależnienia od pracy, a zwłaszcza nad jego indywidualnym modelem,
- pozyskaniem wiedzy o uczuciach, które dzięki “pracy” wymieniam lub wytłumiam
- diagnostyką przyczyn “ucieczkowości”,
- znalezieniem i zainicjowaniem procesu przemian – pojęcie abstynencji jest dosyć ciekawe, wszak nie można przestać pracować,
- duchowością – życie poza pracą musi się podobać.
Informacje organizacyjne
Konsultacje wstępne
Konsultacje kwalifikujące do grupy mają na celu uporządkowanie spraw związanych z diagnozą. Są one szczególnie ważne zwłaszcza w kontekście funkcjonowania grupy dla osób uzależnionych, ponieważ nie pracujemy grupowo z klientem / pacjentem w oporze. Ilość konsultacji dobierana jest indywidualnie stosownie do potrzeb.
Grupa półotwarta
W grupie półotwartej terapia trwa cały czas – nowi uczestnicy dołączają, kiedy zwolni się miejsce. Zmienność pacjentów sprawia, że uczestnicy mogą być na zupełnie różnych od siebie poziomach. Ma to swoje zalety – osoba, która dopiero rozpoczyna terapię, może skorzystać z porad doświadczonych pacjentów, którzy właśnie kończą swój cykl terapeutyczny.
Organizacja
Ilość uczestników: minimum 8 maksimum 10 osób
Czas trwania: 1 rok
Sesja: 2 godziny 1x w tygodniu
Miejsce: Szyb Wilson ul. Oswobodzenia 1 Katowice